Home

Welcome to my blog! See the archive page for all posts, and subscribe to the feed.

Formula 1'e alternatif seriler

Formula 1'i yaklaşık 18 yıldır takip eden bir motorsporları sever olarak özellikle son yıllardaki saçma sapan kurallar, politik oyunlar ve pist üzeri mücadeleyi kısıtlayan hakemler nedeniyle yavaş yavaş spordan uzaklaşmaya başlamıştım. 2006 ve 2007'deki Sebastien Bourdais'nin ChampCar'daki dominasyonu ve Le Mans 24 saat haricinde Formula 1 haricinde düzenli bir seriyi takip etmedim. Özellikle son 5 yıldaki sıkıcı RedBull ve Mercedes dominasyonlarından sonra alternatif seriler aramaya başladım. Aşağıda bu yıl takip etmeyi planladığım serilerin bir listesini ve kısaca görüşlerimi listeleyeceğim.

2014

Birkaç yıldır bloga sadece yıllık değerlendirme yazıları yazıyorum. Bu yıl da gelenek bozulmadı. Önümüzdeki yıl umarım daha çok yazı yazacağım(yazamadı).

2013

2012, bir öncekine oranla kafamın daha rahat ve daha az karışık olduğu bir yıldı. İstanbul'a taşındığımdan beri ilk defa çok fazla düşünmeden kafamı dinleyebildim. Erol Büyükburç berraklığına ulaşmama daha zaman var tabii :)

PyIst Mayıs Buluşması

Nisan ayında katıldığım ilk buluşmadan aldığım gazla Mayıs ayı için PyPy hakkında bir sunum hazırlamaya karar verdim.

GitHub Badge projesinden neler öğrendik

GitHub Badge başlangıçta kullanıcıların GitHub profilleri ile ilgili birkaç istatistiki bilginin gösterileceği ve geliştiricilerin özgeçmişlerine veya bloglarına koyabilecekleri basit bir bilgi alanından ibaretti. Aslında hala öyle ancak "birkaç istatistiki bilgi" kısmını biraz genişlettik.

Yeni bilgisayar, Firefox Metro, FM 2012

Üzerinden birkaç ay geçti ama yine de not düşmek gerek. 2008'de aldığım ve pişman olduğum Asus laptop'ımın parçalarının teker teker elimde kalmaya başlamasıyla uzun zamandır ertelediğim yeni bilgisayar alma/toplama işlemini daha da hızlandırdım.

Türkiye'de Bilgisayarın 50 Yılı

Çocukluğum bilgisayar ve internetin aynı cümle içinde kullanılmaya başlandığı 90'lı yıllara denk geldiğinden benim için bilgisayarın Türkiye'ye geliş tarihi hep 90'ların başı olarak kalmıştır. BYK'dan National Geographic Türkiye'nin Mart sayısında Türkiye'de Bilgisayarın 50 Yılı başlıklı bir yazı olduğunu öğrendiğimde merak edip aldım. Türkiye'de yaşayan insanların düşüncelerinin geride kalan 50 yılda aslında hiç değişmediğini ve Türkiye'deki internet ile tanışıp bu sayede para kazanan ilk nesillerden biri olarak nereden nereye geldiğimizi görmeme yardımcı olduğu için Akdoğan Özkan'a teşekkürler.

2012

Geçen yılın son günü 2011'e dair şu cümleyi yazmıştım:

Nihayet yeni blog!

Yeni blog üzerinde düşünmeye neredeyse iki yıl önce başladım. Zamanla öyle karmaşık ve dallı budaklı hale geldi ki boş zamanlarımda geliştirilerek bitmesi pek mümkün gibi görünmemeye başladı: Blog ile beraber, adres kısaltma uygulaması, detaylı yazılar için ayrı bir bölüm, kod parçalarını arşivleme ile gün içinde okuduğum linkleri ve aldığım notları saklamak için ayrı uygulamalar ilk etapta hatırladıklarım. İki yıl zarfında düşünce şeklimle beraber değiştirdiklerimin ucu blogun yeni haline de dokundu.

About me

I'm an open source software developer and Python Core Developer from Istanbul, Turkey.

Follow me on Twitter and fork me on GitHub!